Samsung Çalışanlarına ChatGPT ve Benzer Yapay Zekaları Yasakladı! İşte Sebebi

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, çalışanlarına ChatGPT de dahil olmak üzere yapay zeka destekli sohbet robotlarını yasakladı. Detaylar haberde.

Samsung, geçtiğimiz saatlerde uzun bir süredir şikayetçi olduğu yapay zeka endüstrisi hakkında çarpıcı bir karar aldı.

Dünyaca ünlü teknoloji firması, başta ChatGPT olmak üzere birçok yapay zeka aracını çalışanları için yasakladı.

Son birkaç ayda şirketlerin baş belası olan ChatGPT ve benzer yapay zeka araçlarına ilk büyük darbeyi Samsung vurdu. Popüler üretici, yaşanan veri sızıntılarından dolayı çalışanları için bu tür yapay zeka araçlarını kullanıma kapattı.

Şirket, özellikle yazılım birimindeki çalışanlarının ChatGPT’den yardım almak için yapay zekayla veri paylaşmasından şikayetçi.

Samsung, çalışanlarına yaptığı açıklamada, yapay zeka araçlarının giderek popülerleştiğini, her ne kadar verimlilik adına yararlı uygulamalar olsa da veri işleme konusunda tehlikeli olabileceklerini söyledi. Firma bu bağlamda, başta ChatGPT ve Google Bard gibi yapay zeka araçlarını şirket özelinde kullanıma kapattığını duyurdu.

Geçtiğimiz haftalarda da yaşanan veri sıkıntıları yüzünden çalışanlarını uyaran Samsung, ChatGPT adına sınırlama getirmişti.

Son yaşanan olay, Samsung’un Yapay zeka kullanımı adına aldığı ilk karar değil. Firma daha öncesinde çalışanlarını ChatGPT ile veri paylaşımı konusunda uyarmış ve şirket içerisinde bu tür yapay zeka programlarına 1024 baytlık bir veri sınırlandırması uygulamıştı.

Samsung gibi birçok büyük şirket, ChatGPT’nin veri işleme politikalarından dolayı oldukça endişeli.

ChatGPT gibi yapay zeka araçlarının kullanıcılardan aldığı verileri ilerde kullanmak için saklaması, ünlü teknoloji şirketleri için büyük bir tehdit olarak görülüyor. Her ne kadar en sert kararı Samsung alsa da, birçok şirketin yapay zeka endüstrisini kısıtlamak adına çalışmalara başladığı görülüyor.

Daha öncesinde Amazon avukatları da ChatGPT’nin veri işleme politikası konusunda şikayetçi olmuştu. Avukatlar, ChatGPT’nin kullanıcılardan aldığı bilgileri eğitim verisi olarak sakladığını ve bu durumun ilerde büyük sıkıntılara yol açabileceğini belirtmişti.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Samsung, ChatGPT hakkında aldığı kararda haklı mı? Yorumlarda buluşalım…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir