Trakya’da görülen yağışlar, buğdayın boyunu uzattı

AA

Trakya’da azalan yağışlar, gözlerin buğdaya çevrilmesine neden oldu.

Mart ayında metrekareye düşen yağış miktarının artmasıyla buğday boyları diz seviyesine ulaştı.

Yağış miktarı geçen yılın aynı ayına göre 41,2 kilogram artarak 50,2 kilogram oldu. Buğday tarlalarında sarı renkte olan alanlar da yeşile döndü.

Yağışlar sonrası buğday istenilen seviyede

Kuraklık nedeniyle gelişme kaybı yaşayan buğday son yağışlarla istenilen seviyeye ulaştı.

Trakya Üniversitesi (TÜ) Bitki Islahı Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Yalçın Kaya, son 70 yılın en kurak kışlarından birinin yaşandığını söyledi.

“Tarlaya baktığımızda gelişmeler gayet güzel”

Yağışları dört gözle beklediklerini belirten Kaya, güzel gelişmelere tanıklık ettiklerini dile getirdi:

Aralık ayı son 70 yılın en kurak ayıydı. Aralık ayında yağış bekledik, gelmedi. Ocak ayında bekledik, gelmedi. Depremden sonra ülkemiz bir felaket de yaşayabilirdi.

O yüzden dört gözle beklediğimiz bir yağıştı. Bir hafta önce tekrar yağdı. Şu anda devam ediyor. Tarlaya baktığımızda da gelişmeler gayet güzel.

“Bazı sarı alanlar, tamamen yeşile döndü”

Kaya, buğdayın başaklanma döneminde olduğunu, yağışların ürüne “ilaç” gibi geldiğini anlattı ve ekledi:

Özellikle yağışlardan önce buğday 15-20 gün gerideydi. Çiftçi gübreleri de attı. Bazı sarı alanlar, tamamen yeşile döndü. Yani gübrelere de faydası oldu. Buğdayın boyları da arttı. Hemen hemen diz boyuna doğru yaklaşmaya başladı.

Kırklareli ve Tekirdağ’da son durum

Kırklareli Ziraat Odası Başkanı Ekrem Şaylan da son günlerde zaman zaman etkisini gösteren yağışların buğdaya çok iyi geldiğini belirtti.

Kurak bir kış geçiren bölgede buğdayın kuru toprağa ekildiğini hatırlatan Şaylan, kısa süreli yağış ile ürünün çimlendiğini, daha sonra boy atma sürecinde de güzel yağışlar aldığını söyledi.

“Başak verme sürecini de atlatırsak…”

Şaylan, sezonun kuraklık nedeniyle çok stresli başladığını aktararak şöyle konuştu:

Mecburen kuru toprağa ekmiştik buğdaylarımızı. Ancak zaman zaman etkili olan sağanak ürünün boy vermesine yetti. Yeterli yağış olmasa da buğdayın rahatlamasını sağlıyor.

Başak verme sürecini de atlatırsak kötü başladığımız sezonu iyi bir şekilde tamamlamış oluruz. Önemli olan kalite ve verimden bir kayıp yaşamamak.

“İnşallah toprak yağmura doyacak”

Süleymanpaşa Ziraat Odası Başkanı İmdat Saygı ise kurak bir dönemin ardından etkili olan yağışların çiftçiye umut olduğunu dile getirdi.

Yağışların ayçiçeği ekimi için de iyi olduğunu vurgulayan Saygı, şu ifadeleri kullandı:

Kuraklıktan dolayı çiftçiler düşünceliydi. Bu hafta boyunca yağışlar devam edecek. İnşallah toprak bu süreçte yağmura doyacak.

Kar yağmadığı için biraz endişeliydik ama bu yağışlar ürünlerin gelişimine katkı sağladı. Bir olumsuzluk olmazsa buğday da çiftçinin yüzü gülecektir.

Gözden Kaçmasın Buğday ihracat hedefi 5 milyar dolara çıktı Haberin Detayları
Buğday üretiminde damla sulama, yüzde 30 su tasarrufu sağladı Haberin Detayları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir