3AC’yle Bağlantılı Kripto Para Borsası Kapanıyor: Token Çakıldı!

Three Arrows Capital‘in (3AC) kurucu ortaklarının kripto para borsası OPNX borsası kapanma kararı aldı. Buna göre Open Exchange, kullanıcıları 7 Şubat’a kadar tüm pozisyonları kapatacak. Bu doğrultuda borsa kullanıcılarını 14 Şubat’a kadar para çekmeye çağırdı. Bu gelişmelerin ardından borsasının yerel token OX fiyatı dikey bir düşüş gördü.

Kripto para borsası kepenk indiriyor, token fiyatı sert düştü!

Başarısız hedge fonu Three Arrows Capital’in kurucu ortakları tarafından başlatılan kripto iflas talepleri platformu OPNX, kepenk indiriyor. Borsa, 14 Şubat’a kadar tüm operasyonlarını resmen durduracağını ve kapanacağını duyurdu. Bu nedenle borsa kullanıcılarına durumu e-postada ile bildirdi. OPNX, kullanıcılarından 7 Şubat’a kadar tüm pozisyonlarını kapatmalarını talep etti. Ayrıca, 14 Şubat’a kadar fonlarını platformdan çekmelerini “şiddetle tavsiye etti”. Borsa, bu tarihten sonra tüm para çekme işlevlerini devre dışı bırakacak. OPNX, kullanıcılarına şu mesajı iletti:

OPNX.com’un Şubat 2024’te resmi olarak faaliyetlerini durduracağını ve kapanacağını bildirmek isteriz.

OPNX, para çekme işlevinin 14 Şubat’ta tüm kullanıcılar için devre dışı bırakılacağını söyledi. Kaynak: OPNX

Open Exchange’in kısaltması olan OPNX, kullanıcıların iflas eden kripto şirketlerinin alacaklı taleplerini takas etmelerine olanak tanıyan hibrit bir iflas talep platformu ve kripto borsası. OPNX’in yerel OX tokeninin fiyatı, CoinGecko verilerine göre, duyurunun ardından bir saatten kısa bir süre içinde 0,01 dolardan 0,006 dolara düşerek %38 değer kaybetti. Token daha sonra biraz toparlasa da hala daha %20’nin üzerinde kayıpla işlem görüyordu.

OPNX’in yerel OX tokeninin fiyatı, borsanın kullanıcılara kapanışını bildirmesinin ardından %37 düştü. Kaynak: CoinGecko

Kurucuların başı dertten kurtulmuyor!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, Su Zhu ve kurucu ortak Kyle Davies, 2022 Haziran’da kapanan 10 milyar dolarlık Singapur merkezli kripto hedge fonu Three Arrows Capital’in (3AC) iflasının ardından borsayı kurdu. Hedge fonları çöktükten kısa bir süre sonra Zhu ve Davies ortadan kayboldu. 3AC’nin varlıklarını tasfiye etmekten sorumlu firma olan Teneo, çiftin fiziksel olarak nerede olduklarına dair ayrıntıları gizlemeleri nedeniyle X’teki mesajlar aracılığıyla çifti mahkemeye çağırmak zorunda kaldı.

OPNX’in kapatılması çiftin sıkıntılarını daha da arttırdı. Teneo şu anda, Zhu ve Davies’in hedge fonları iflas ettikten sonra yatırımcı fonlarıyla önemli miktarda kaldıraç kullandıklarını iddia ediyor. Bu nedenle de doğrudan kuruculardan 1,3 milyar dolar geri almaya çalışıyor. 2023 Eylül’de Singapur Merkez Bankası, 3AC’de ülkenin menkul kıymetler yasalarını ihlal ettikleri iddia etti. Bu nedenle de Davies ve Zhu hakkında dokuz yıllık yasaklama emri çıkardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir