‘Bahşiş vermiyorsan restoranda yer yok’

Dünyanın en gözde yaz tatili destinasyonları arasında başı çeken yerlerden biri olan Fransa’nın St Tropez kasabası, dünya sosyetesinin ve Hollywood yıldızlarının 1 numaralı tatil adresi. Bu kasaba 1956’da yönetmen Roger Vadim’in “Ve Tanrı Kadını Yarattı” filmiyle ünlenmişti.

Şimdi ise kasaba yeni bir skandala sahne oldu. Sosyetik kasabadaki restoranların çalışanlarının, büyük bahşişler bırakmayan müşterileri gizli listelerine aldıkları, bu müşteriler daha sonra rezervasyon yapmak istediklerinde “Yerimiz yok” denilerek reddedildikleri ortaya çıktı. Aslında müşteriler bu restoranlarda çalışanlara bahşiş vermek zorunda değil. Çünkü St Tropez restoranlarında faturalara otomatik olarak yüzde 15 oranında bahşiş payı ekleniyor.

St Tropez Belediye Başkanı Sylvie Siri, beldedeki restoranlarda çalışanların hazırladığı “Bahşiş kara listesi”ni yeni öğrendi. Başkan bu listeleri tutan restoran çalışanlarını “gaspçı” ve “haraççı” olarak damgaladı. Siri, “Derhal bu hukuksuz uygulamalara son verilmeli. Bu zorunlu bahşişler, organize haraççılığa benziyor. Müşteri memnuniyetini temsil eden bir anlayıştan çok uzaktayız. Bu uygulamalar ziyaretçiler için olduğu kadar St Tropez halkı için de iğrenç” açıklamasını yaptı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir