Ders dışı kazanımlar diplomaya dahil edilecek

 YÖK Başkanı Erol Özvar, Yükseköğretim Çalışma Grubu ile BTK Akademi’nin belirleyeceği ders içeriklerinin, “üniversite dışı” kazanımların 2024-2025 öğretim yılı güz döneminden itibaren transkriptlere yansıtılmasının amaçlandığını bildirdi.

STANDARTLAR MEVZUATLA BELİRLENECEK
Üniversite dışı kazanımların kayıt altına alınmasının, belirli standartlara kavuşturulmasının, bir mevzuat dahilinde bunların öğrencilerin veya bu dersleri alan diğer kimselerin nitelikleri arasında sayılarak akredite edilmesinin önem taşıdığını vurgulayan Özvar, şunları söyledi:
“Aslına bakarsanız dünyada da bu çok yeni bir alan. Avrupa Komisyonunun yaptığı çalışmalar dahilinde Avrupa Eğitim Bakanları ‘mikro kazanımlar’ başlığı altında bu çerçevede çok önemli faaliyetler yürütüyor. Biz de YÖK olarak Avrupa’daki muadillerimizle mevki aşlarımızla bu konuyu çok yakından takip ediyor ve çalışıyoruz. Avrupa’da üniversite dışı kazanımlar, henüz daha tam anlamıyla yürürlüğe girmese de her ülke bu konuda önemli adımlar atıyor. Türkiye işte bu adımları ilk atan ülkelerin şu anda başında geliyor. Aslına bakarsanız bizim yapmaya çalıştığımız şey üniversite dışı belirli standartlara ve hukuki çerçeveye kavuşturulmuş kazanımları üniversite kazanımları içine dahil edebilmek.

YAŞAM BOYU ÖĞRENİM DESTEKLENECEK
BTK Akademi ve diğer sektörlerde bu yönde yapılan çalışmaların bir bakıma ilk örnekleri olacak. Yaşam boyu öğrenim projesinin de çok önemli bir adımı bu projeyle gerçekleştirilmiş olacak. Bu ilk adım diğer sektörlere de genişletilecek. Özellikle uzman mühendislerden, doktora yapanlardan ve özel sektörden verilecek dersleri de bu format içine yerleştirmeyi de düşünüyoruz.

ÇAĞA UYGUN GÜNCELLEME YAPMALIYIZ
YÖK olarak geleceğin meslekleri üzerine yoğun çalışmalar yürütüyoruz. Bilgi teknolojileri ve yapay zeka alanlarına özel çalışmalar yapıyoruz. ‘Yapay Zeka Temelli Programların Belirlenmesi Çalışma Grubu’nda üniversitelerde yapay zeka, büyük veri, dijitalleşme gibi alanlarda çalışan 15 öğretim üyesi ve 4 Yükseköğretim Kurulu üyesi yer alıyor. Bütün programlarda, çağın gereklerine uygun bir yenilenme, güncelleme yapmak zorundayız. Bu güncellemelerin başında da bilgi teknolojileri ve yapay zeka geliyor. Bununla beraber yine bilgi teknolojilerine dayalı iletişim önümüzdeki yıllarda da en çok öne çıkacak alanların başında gelmektedir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir