Husiler tüm dünyaya resmen duyurdu! ABD ve İngiltere Yemen’i vurdu

Son dakika Yemen haberleri: İsrail’in, Filistin ve Gazze Şeridi’ndeki katliam saldırıları hız kesmeden devam ederken Filistin’e destek olmak amacıyla Kızıldeniz’deki gemi ticaretine engel olan Husilerden çarpıcı bir açıklama geldi.

ABD VE İNGİLTERE YEMEN’İ VURDU

ABD ve İngiltere, 13 farklı lokasyonda İran destekli Husi güçlere ait 36 hedefi bombaladı.

Yemen’de İran destekli Husiler, ABD ve İngiltere’nin, başkent Sana dahil 5 kente saldırı düzenlediğini duyurdu.

Husilere bağlı El-Mesire televizyon kanalının X sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, ABD ile İngiltere’nin, Sana’nın yanı sıra Zemar, Hacce ve El-Beyda kentlerini hedef aldığı belirtildi.

11 HAVA SALDIRISI DÜZENLENDİ

Husilere bağlı “Ensarullah” isimli haber sitesinde ise ABD ile İngiltere’nin, Taiz kentindeki Hayfan ve El-Berah bölgelerine 11 hava saldırısı düzenlendiği aktarıldı.

Haberde, Sana’daki saldırıların En-Nehdeyn ve Attan bölgelerinde yoğunlaştığı kaydedildi.

Saldırıların sonuçlarına ilişkin bilgi verilmezken ABD ile İngiltere’den konuya ilişkin henüz açıklama yapılmadı.

Husiler daha önce, ABD ile İngiltere’nin, Hudeyde kentine bağlı el-Luhayya ve Dureyhimi beldelerine saldırılar düzenlendiğini duyurmuştu.

Öte yandan, ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM), Yemen’den Kızıldeniz’e fırlatılmaya hazırlanan 6 Husi gemisavar füzesinin imha edildiğini duyurdu.

CENTCOM’un X sosyal medya hesabından yapılan yazılı açıklamada, Kızıldeniz’deki gemilere karşı fırlatılmaya hazırlanan 6 Husi gemisavar füzesine karşı meşru müdafaa amaçlı saldırı düzenlediği belirtildi.

Saldırının, seyrüsefer özgürlüğünün korunması ve uluslararası suların daha güvenli hale getirilmesi için gerçekleştirildiği kaydedildi.

 

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir